1. Przejdź do Treść
  2. Przejdź do Menu główne

Data publikacji w serwisie: 5 września 2024 r.

Zajęcia terenowe dla studentów Archeometrii

W czerwcu 2024 roku studenci kierunku archeometria (wspólnego kierunku studiów drugiego stopnia prowadzonego przez Wydział Chemii i Wydział Archeologii UAM) odbywali zajęcia terenowe w ramach przedmiotu „Badania in-situ obiektów i stanowisk”. Zajęcia prowadzone były przez dr. Jędrzeja Procha i prof. Przemysława Niedzielskiego przy wsparciu dr. Andrzeja Kowalczyka z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. W ramach zajęć wykonano analizy zapraw kościoła grodowego i palatium na Ostrowie Lednickim, korzystając z nieinwazyjnych technik analitycznych: Fluorescencji rentgenowskiej oraz pomiarów barwy. Na prowadzone badania uzyskano zgodę Wojewódzkiego Wielkopolskiego Konserwatora Zabytków zawartą w pozwoleniu nr 495/2024/A.